Sıkça Sorulanlar

Boşanma davası nasıl açılır?
Boşanma davası; eşlerden birinin yerleşim yerindeki veya davadan önceki son altı aydan beri beraber oturdukları yerdeki Aile mahkemesine verilecek dava dilekçesi ile açılır. Yetkili mahkeme konusunda tarafların seçimlik hakkı mevcuttur.
Eşimle yurtdışında boşandık. Boşanmanın Türkiye’de geçerli kabul edilmesi için ne yapmam gerekir?
Yabancı mahkeme tarafından verilen boşanma kararının Türkiye’de bulunan makamlar nezdinde doğrudan bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu kararın Türkiye sınırları içerisinde geçerli olabilmesi için “Tanıma Tenfiz Davası” açmanız gerekmektedir.
Kiracım kirayı ödemiyor. Nasıl çıkarabilirim?
Kira ödenmemesi sebebiyle kiracı iki şekilde çıkarılabilir. Sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açılabileceği gibi, icra müdürlüğünde kiracının ilamsız tahliyesi yolu ile icra takibi de yapılarak da kiralananın tahliyesi sağlanabilir.
Aynı işyerinde işveren tarafından giriş çıkış yaptırıldım, kıdem tazminatım nasıl ödenir?
Uygulamada işverenler, işçilerin hak etmiş ve edeceği kıdem tazminatını azaltmak amacıyla, giriş çıkış yaptırabiliyor. Ancak Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre bu durum iyiniyetli olarak kabul edilmemiştir. Dolayısıyla kıdem tazminatının, giriş çıkış hiç yaptırılmamış gibi toplam süre üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini kabul etmiştir. Ancak giriş çıkış yaptırıldığı durumda ödenen tazminat, tüm süre üzerinden hükmedilen tazminattan mahsup edilir.
Trafik kazası yaptım, aracımın değer kaybını nasıl alırım?
Araç değer kaybınızı almak için, öncelikle eksper aracılığıyla araç değer kaybınızı hesaplatmalı, ardından karşı tarafın sigorta şirketine dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Eksik ya da hiç ödeme yapılmadığı takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yaptığınız takdirde araç değer kaybınızı alabilirsiniz.
Eşimle yıllar önce boşandık. Yeniden velayet davası açabilir miyim?
Velayet davalarında çocuğun üstün yararı gözetilmektedir. Bu sebeple daha önce velayet karşı tarafa verilse dahi, velayetin değiştirilmesini haklı kılan sebepleri ispat etmeniz durumunda velayet size verilebilir.
Eşimle en kısa sürede nasıl boşanabilirim?
Eşinizle her hususta uzlaştığınız takdirde çok kısa süre içerisinde boşanabilirsiniz. Uygulama ile ve mahkemelerin iş yoğunluğuna göre değişse de ortalama 2 hafta ile 1 ay arasında duruşma günü alarak kısa süre içerisinde sonuçlandırabilirsiniz.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et