Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır mı?

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır mı?

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır mı? Adli tatil her yıl, 20 Temmuz’da başlayıp, 1 Eylül’de sona ermektedir. Adli tatilde adliyeler kapanmamakta, sadece istisnalar haricinde duruşmalar yapılmamaktadır. Adli tatilde boşanma davası açılabilir. Adli tatilde dava açılmasına hiçbir engel bulunmamaktadır.

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılabilir mi?

Adli tatilde boşanma davası açılabilir. Çekişmeli boşanma davalarında, mahkeme öncelikle dilekçe aşamalarının tamamlanmasını bekleyecek, ardından duruşma günü belirleyecektir. Boşanma davalarında dilekçe aşaması yaklaşık 1,5 veya 2 ayı bulabilmektedir. Bu sebeple boşanma davasını açmak için adli tatilin bitmesini beklemeye gerek bulunmamakta, bu süre içerisinde dilekçe ve tebligat aşamaları ancak tamamlanmaktadır.

Adli Tatilde Boşanma Davası Duruşması Olur mu?

Adli tatilde çekişmeli boşanma davası duruşması yapılmamaktadır. Ancak anlaşmalı boşanma için durum farklılık arz edebilir. Burada davanın açıldığı mahkeme ve mahkeme hakimi önem arz eder. Durumun aciliyeti yeterli bir şekilde anlatıldığı takdirde, kesin olmamakla birlikte anlaşmalı boşanma duruşma günü alınabilir.

Boşanma davasının açılması ile birlikte mahkemeler adli tatilde olsa da tebligat vs işlemler yapılmaya devam edecektir. Dolayısıyla duruşmalar olmasa da önceki dava prosedürleri işlemeye devam eder. Bu sebeple boşanma davası açmak isteyen kişinin adli tatilin bitmesini beklemesi zaman kaybıdır.

Adli Tatilde Boşanma Davası Kesinleşir mi?

Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren 1 hafta uzatılmış sayılır. Dolayısıyla adli tatilde süreler duracağından dolayı kesinleşme gerçekleşmez. Ancak tarafların mahkemeye istinaftan feragat dilekçesi vermesi halinde adli tatilde de olsa boşanma davası kesinleşir.

Büromuz Gaziantep ve yakın illerde Gaziantep boşanma avukatı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz.

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et