Boşanma Davası Ücreti 2022

Boşanma Davası Ücreti 2022

Boşanma davası avukat ücreti ve boşanma davası masraf ve harçları, boşanma aşamasına gelen eşlerin merak ettiği konulardandır. Boşanma davası ücretleri belirlenirken, davanın açılacağı şehir, tarafların birbirine karşı olan nafaka veya tazminat talepleri, velayet ya da mal paylaşımı gibi konular önem taşımaktadır. Boşanma ücretlendirmesi yapılırken bu konular mutlaka göz önüne alınarak, davanın gidişatı ve süresine göre boşanma avukatı ücretlendirmesi yapılmalıdır. Ancak tabi ki boşanma davası ücretleri 2022 yılı için; Avukat Asgari Ücret Tarifesi ve Gaziantep Barosu’nun tavsiye niteliğinde asgari vekalet ücret tarifesi dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Boşanma davası avukat ücretleri, davanın çekişmeli boşanma veya anlaşmalı boşanma olup olmadığına göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açmak için, tarafların en az 1 yıldır evli olmaları ve boşanma, nafaka, tazminat, velayet ve mal paylaşımı gibi konularda anlaşmaları gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davası ise, tarafların boşanma veya ferisi niteliğinde bulunan nafaka, tazminat veya velayetin en az birinde bile anlaşmazlık yaşamaları halinde açılan davadır.

Anlaşmalı boşanma davaları oldukça kısa sürelerde sonuçlanırken, çekişmeli boşanma davaları daha uzun sürelerde sonuçlanmaktadır. Hal böyle olunca anlaşmalı boşanma ücreti ve çekişmeli boşanma ücreti de birbirinden farklı olmaktadır.

Boşanma Davası Ücreti 2022

 

2022 yılı Avukat Asgari Ücret Tarifesi’ne göre, boşanma davası ücreti en az 5.100,00 TL olarak belirlenmiştir. Boşanma davalarında bu ücretin altında avukatın dosya alması disiplin suçudur. Ancak bu tarife anlaşmalı boşanma davaları ücreti için uygulanabilir niteliktedir. Çekişmeli boşanma davası ücretleri davanın gidişatı ve seyrine göre 10.000 TL ile 20.000 TL arası değişkenlik gösterebilmektedir.

Tarifenin yanında her il barosu da tavsiye niteliğinde kendi asgari vekalet ücret tarifesi yayınlamaktadır. Gaziantep Barosu 2022 yılı boşanma davası avukat vekalet ücret tarifesi henüz yayınlanmamıştır. Ancak Gaziantep Barosu, 2021 yılı tarifesine göre; çekişmeli boşanma davaları için 10.500,00 TL, anlaşmalı boşanma davaları için ise 8.000,00 TL olarak belirlemiştir. Unutulmamalıdır ki bu ücret tavsiye niteliğinde olup, daha az ücret gerekebileceği gibi daha fazla vekalet ücret ödemesi de gerekebilir. Bu tamamen davaya göre değişmektedir.

Boşanma Davası Harç ve Masrafları 2022

 

Boşanma davası masrafı 2022 yılı için 600-700 TL arası değişmektedir. Bu miktar dava açarken ödenen harç ve gider avansı toplamıdır. Talep içeriğine göre ödenen masraf değişebilmektedir. Belirtilen ücreti mahkeme belirlemektedir. Kullanılmayan gider avansı dava kesinleştikten sonra alınabilmektedir.

Büromuz boşanma davaları ile ilgili Gaziantep boşanma avukatı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Gaziantep Tanıma Tenfiz Davası Avukatı 

 

 

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et