Gaziantep Tanıma Tenfiz Davası Avukatı

Gaziantep Tanıma Tenfiz Davası Avukatı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, yaşadıkları ülke kanunlarına göre boşanmaları halinde, boşanma kararı Türkiye’de doğrudan geçerli olmamaktadır. Yabancı mahkeme boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için ya tanıma tenfiz davası açılmalı ya da taraflar nüfus müdürlüğüne birlikte başvuru yapmalıdır. Gaziantep tanıma tenfiz davası avukatı olarak, boşanmanın Türkiye’de geçerli olabilmesi için, müvekkillerimizin menfaatleri doğrultusunda gerekli tüm işlemler tarafımızca yapılmaktadır.

Tanıma Tenfiz Nedir?

Yabancı mahkeme kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi adına yapılan işleme tanıma tenfiz denir. Eğer boşanma kararı sadece boşanma hükmünü içeriyorsa tanıma davası; ancak boşanmanın yanında nafaka, velayet, tazminat gibi icrai hükümler de varsa tenfiz davası açılmalıdır.

Tanıma ve Tenfiz Yeni Kanun 2022

Getirilen yeni düzenleme ile birlikte boşanma kararının daha kolay ve kısa sürede tanınması için, vatandaşlara imkan getirilmiştir. Buna göre, eşler birlikte Türkiye’deki nüfus temsilciliğine ya da konsolosluğa giderek başvuru yapmalıdır. Taraflar yanlarında boşanma kararının aslı, kesinleşme şerhi, apostille şerhi, kararın tercümesi ve nüfus cüzdanları, eski eş Türk vatandaşı değilse tercümeli kimlik fotokopisini de götürmelidir.

Eğer eski eş Türk vatandaşı değilse ve konsolosluğa gelmeyi kabul etmiyorsa, eski eşin kimlik fotokopisi veya pasaport fotokopisinin detaylı tercümesi ile de başvuru yapılabilir.

Ancak eski eş Türk vatandaşı ise mutlaka her iki tarafın bizzat başvuru yapması gerekmekte, eski eş gelmiyorsa tanıma davası açılması gerekmektedir. Bu işlemleri avukat da yapabilir.

Nüfus müdürlüğüne veya konsolosluğa başvuru ile boşanmanın tanınması için, boşanma kararında velayet, nafaka, tazminat gibi taleplerin olmaması gerekmektedir. Eğer kararda bunlardan birisi varsa artık nüfusa ya da konsolosluğa değil, Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılmalıdır.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması Türk Konsolosluğundan Yapılır mı?

Boşanmanın tanınması Türkiye’deki nüfus temsilciliklerinden yapılabileceği gibi yurtdışındaki Türk konsolosluklarında da yapılabilir. Konsolosluğa tanıma başvurusunda bulunulabilmesi için, her iki tarafın bizzat konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Ancak eski eş Türk vatandaşı değilse ve konsolosluğa gelmeyi kabul etmiyorsa, eski eşin kimlik fotokopisi veya pasaport fotokopisinin detaylı tercümesi ile de başvuru yapılabilir.

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma kararında velayet, nafaka, tazminat gibi talepler var ise mutlaka boşanmanın tenfizi davası açılmalıdır. Bunun yanında eğer eski eş ile irtibat bulunmuyor ya da eski eş nüfusa veya konsolosluğa gelmeyi kabul etmiyorsa yine tanıma tenfiz davası açılmalıdır.

Tanıma tenfiz davası eğer eşlerin her ikisi de avukata vekalet verdiği takdirde 1-2 hafta içerisinde sonuçlanır. Ancak eski eş avukata vekalet vermemiş veya ulaşılamıyor ve yurtdışında yaşıyorsa tebligat aşamaları sebebiyle tanıma tenfiz davası daha uzun sürmektedir. Tanıma tenfiz avukatı ile dava takip ediliyorsa, davanın seyri nispeten daha kısa sürecektir.

Tanıma Tenfiz Davası Ücreti 2022

Tanıma tenfiz davasında dava açılış aşamasında, mahkeme harcı ve gider avansı ödenir. Bu miktar yaklaşık 1000 TL olmak üzere, davanın seyrine göre daha fazla avans ödenmesi de gerekebilir. Tanıma tenfiz davası avukat ücreti 2022 yılında belirlenmiş ise de bu ücret, davanın seyrine, avukatın bilgi ve tecrübesine, mesleki alanına göre değişkenlik gösterebilir. Tanıma tenfiz davası avukat ücreti, mutlaka her somut olaya göre değişkenlik gösterecektir. Zira, bir haftada sonuçlanan tanıma tenfiz davaları olabileceği gibi 8-9 ayda sonuçlanan tanıma tenfiz davaları da olabilir. Her somut olay kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Yine tanıma tenfiz davası avukat ücreti belirlenirken, avukatın daha çok hangi alanda çalıştığı da oldukça önemlidir. Hukuk büromuz tüm şehirlerde tanıma tenfiz avukatı olarak; müvekkillerimizin menfaatlerine öncelik tanıyarak, tanıma tenfiz davası mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Detaylı bilgi ve görüşme için 0532 786 08 50 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Tanıma tenfiz davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Tanıma tenfiz davasında yetkili mahkeme ise, eski eşin Türkiye’deki yerleşim yeri, yoksa sakin olduğu yer mahkemesinden, Türkiye’de yerleşim yeri veya sakin olduğu bir yer mevcut değilse Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinden istenebilir.

Almanya boşanma kararın Türkiye’de tanınması, Fransa boşanma kararının Türkiye’de tanınması, Hollanda boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve diğer yabancı ülke kararlarının Türkiye’de tanınması için 0532 786 08 50 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Hukuk büromuz Tanıma Tenfiz Davaları, Boşanma Davaları ve Aile Hukuku’ndan kaynaklı diğer davalar hakkında tüm şehirlerde hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et