Boşanma Davasından Feragat Eden Yeniden Dava Açabilir mi?

Boşanma Davasından Feragat Eden Yeniden Dava Açabilir mi?

Boşanma davası açan davacı, davanın devamı sırasında eşiyle barışmış olabileceği gibi, mevcut şartlar eşiyle boşanmama kararı almasını gerektiriyor olabilir. Bu gibi durumlarda boşanma davasını açan eş, boşanma davasından feragat edebilir. Boşanma davasından feragat, yargılamanın her aşamasında, dava kesinleşene kadar ileri sürülebilir. Boşanma davasından feragat eden yeniden dava açabilir mi? Boşanma davasından feragat eden yeni boşanma davası açabilir, ancak bunun için özel bazı şartlar bulunmaktadır.

Boşanma Davasından Feragat Eden Yeniden Dava Açabilir mi?

Uygulamada genel olarak boşanma davasından vazgeçme değil, FERAGAT yapılmaktadır. Boşanma davasından feragat etmenin, davacı için pek tabi sonuçları vardır.

Boşanma davasından feragat eden davacı, yeniden dava açabilir. Ancak yeniden açılan davada, boşanma sebepleri olarak yeni sebepler gerçekleşmesi gerekmektedir. Örneğin, davacı boşanma davasını Ocak ayında açmış Şubat ayında feragat etmişse, davadan feragat Boşanma Davasında Af olarak değerlendirileceği için, Şubat ayından sonra, davalı tarafa isnat edilebilecek yeni bir boşanma sebebi gerçekleşmesi lazımdır. Önceki boşanma davasında öne sürülen sebeplere dayanarak yeniden boşanma davası açıldığı takdirde, mahkeme davayı esastan reddedecektir. Bu durum hem maddi hem zaman hem de hak kaybına sebebiyet verir. Bu sebeple davadan feragat ederken, ya da boşanma davası açarken mutlaka bu konular ile ilgilenen bir avukattan hukuki yardım alınmalı, avukat aracılığıyla dosya takip edilmelidir.

Boşanma Davasından Feragat ve Boşanma Davasından Vazgeçmenin Farkları

Boşanma davasından feragat için karşı tarafın onayına gerek yoktur, ancak boşanma davasından vazgeçme için diğer tarafın onayı gerekmektedir. Bunun sebebi, feragat kesin hüküm sonucu doğurmakta olduğu için, feragat eden yeniden aynı sebeplerle boşanma davası açamaz. Ancak boşanma davasından vazgeçme halinde, davacı yeniden aynı sebeplere dayanarak dava açabilir. Boşanma davasından vazgeçme halinde davalı için, yeniden dava açılması rizikosu vardır, bu sebeple onaya da ihtiyaç vardır. Boşanma davasından vazgeçme halinde dava hiç açılmamış gibi kabul edilir.

Büromuz Aile Hukuku ve Boşanma Davaları ile ilgili Gaziantep ve çevre illerde avukatlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için randevu alabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Anlaşmalı Boşanmadan Vazgeçme ve İstinaf

Boşanma Davası Nasıl açılır?

 

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et