DASK Hasar Ödemeleri İçin Arabuluculuk Zorunlu mu?

DASK Hasar Ödemeleri İçin Arabuluculuk Zorunlu mu?

6 Şubat 2023 depremlerinde maalesef 10’a yakın şehirde büyük yıkımlar yaşanmış, binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı ve geçmişte yaşadığı büyük depremler düşünüldüğünde, bu durumun uzmanlar tarafından öngörüldüğü, ancak yeterli tedbirlerin alınmadığı da görülecektir.

DASK 1999 Depremleri sonucunda yaşanan ihtiyaçlar doğrultusunda yürürlüğe giren bir korumadır. DASK bir tercih değil zorunluluktur. Günlük hayatta her ne kadar can kaybı yaşanmaması hepimizin önceliği ise de, hayat geride kalanlar için devam etmektedir. Bu sebeple malvarlığımızın da teminat altına alınması hayatın gerçeklerindendir. Ülkemizde DASK en sık, elektik su vb abonelikler alınırken, konut kredisi ve ev alım satımında yapılmaktadır. Bu sebeple birçok evin deprem sigortası dahi bulunmadığı için bu teminattan da faydalanamaz. DASK sadece DASK poliçesi olan evler için geçerlidir.

DASK Her Yıl Yenilenir mi?

 

DASK sadece 1 yıllık yapılabilir, DASK süresini uzatmak isteyen sigortalı, yeniden prim ödeyerek DASK poliçesini yenilemelidir, DASK kendiliğinden yenilenmez.

DASK Ödemeleri Ne Kadar Sürede Hesaba Yatar?

 

DASK’ın kendi internet sitesinde az hasarlı olan binalarda 72 saat içerisinde ödeme yapılacağı yazsa da, birçok hasarlı ev sahibi, bu ödemeleri aylar geçmiş olmasına rağmen alamamaktadır. Yaşanan depremin büyüklüğü ve konut sayısının fazlalığı da dikkate alındığında, DASK ödemesi konusunda arabulucuya başvuru yapan sigortalılara 1 hafta içerisinde eksper atanıp 4 hafta içerisinde ödemeler yapılmaktadır. DASK başvurusu yaparken hak kaybı yaşanmaması adına avukat ile başvuru yapılmasını öneriyoruz.

DASK Hasarsız Binalara Ödeme Yapar mı?

 

Başta Gaziantep olmak üzere, evlerinde boya sıva çatlağı olan, ancak binaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasarsız raporu verilen birçok bina bulunmaktadır. DASK tarafından görevlendirilen eksper, evde gerekli incelemeleri yapacak, hasarsız raporu olmasına rağmen, daire içerisinde depremden kaynaklanan daire hasarı var ise DASK tarafından ödeme yapılmaktadır.

Binada Kolon Kesilmesi Halinde DASK Ödemesi Yapılır mı?

 

Daire sahipleri, alt katlarında bulunan işyerlerinin kolon kesip kesmediğini genel olarak bilmemekte, acı tecrübeler sonucunda öğrenmektedir. Hal böyle iken, kişinin bilemeyeceği bir durumdan sorumlu tutulacağı düşünülemez, dolayısıyla kolon kesilmesi sonucu hasar alan evlerde de DASK ödemesi yapılır. DASK, yaptığı ödemeyi müteahhit ya da sorumlulara ayrıca rücu eder.

İpotekli Evlerde DASK Ödemesi Kime Yapılır?

 

Poliçe üzerinde ya da tapu belgesinde ipotek bulunması durumunda; ipotek koyan banka muvafakat ediyor ise tazminat ödemesi tapu ya da veraset ilamındaki hak sahibine yapılır. Banka muvafakat etmiyor ise ipoteği koyan bankaya tazminat ödemesi yapılır.

DASK Hasar Ödemeleri İçin Arabuluculuk Zorunlu mu?

 

DASK’a karşı açılacak olan davalarda, dava öncesi arabulucuya başvuru zorunlu olup, arabuluculuk aşamasında da anlaşma sağlanabilmektedir. Eğer arabuluculuk aşamasında anlaşma sağlanamadığı takdirde dava yoluna gidilebilir.

DASK’a karşı hasar ödemeleri konusunda hukuki destek için randevu alabilirsiniz.

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et