Maske Takmama Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Maske Takmama Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Covid-19 tedbirleri sebebiyle İçişleri Bakanlığı tarafından birtakım tedbirler alınmıştır. Bu tedbirlerin başında maske takma ve sokağa çıkma yasağı gelmektedir. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Kolluk kuvvetleri ise bu yasak sebebiyle idari para cezası yazmaktadır. Peki maska takmama cezasına itiraz nasıl yapılır?

Yargıtay 19. Ceza Dairesi 09/11/2020 tarihli kararında, “Bolu Valiliği tarafından, il umumi hıfzıssıhha meclisince 1593 sayılı Kanun’un 27. maddesi çerçevesinde alınmış olan “maske takmatedbiri/yükümlülüğü”ne dair kararın Kanun’un 28. maddesiyle verilen icra yetkisi kapsamında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66/1. maddesi çerçevesinde Valilik tarafından usulüne uygun şekilde ilan edilmiş olması halinde ise; bu kez de idari para cezası kararının Vali tarafından tesis edilmesi gerekirken sadece kabahat (olay) tutanağını tutmakla görevli olan idari kolluk yetkilileri tarafından tesis edilmiş olması nedeniyle ortadan kaldırılmasına ve bu hususta süresi içinde yetkili Valilik tarafından idari yaptırım işlemi uygulanması amacıyla kararın ve tutanağın ilgili idareye gönderilmesine,
Karar verilmesi gerekirken…”  şeklinde karar vermiştir. Yargıtay 19. Ceza Dairesi bu kararında Kabahatler Kanunu’na göre kesilecek olan idari para cezasını, kolluk değil ancak valilik tarafından kesilebileceğini belirtmiştir.

Ancak Yargıtay 19. Ceza Dairesi daha sonraki 25/01/2021 tarihli kararında; “kabahate konu maske takmamak eyleminin, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi kapsamında cezalandırılabileceğine…” karar vermiştir. Dolayısıyla daire kendi kararından dönmüş ve maske takmama cezasına artık ilgili kanun uyarınca ceza yazılabileceğine karar vermiştir.

Maske Takmama Cezasına İtiraz Süresi

Maske takmama cezasına kararın tefhim ya da tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebilir. Bu süre içerisinde karara itiraz edilmediği takdirde karar kesinleşecektir.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Maske takmama cezası 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesi kapsamında 900 TL’dir.

Hukuk büromuz Gaziantep ve çevre illerde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Vakıf Nasıl Kurulur?

Üçüncü Kişi Lehine İpotek Nedir?

Haczi Uygun Olmayan Mallar Nelerdir?

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et