Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır mı?

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır mı?

Adli tatil her yıl 20 Temmuz’da başlayıp, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli yıl ise 1 Eylül’de başlar. Bilinenin aksine adliyeler adli tatilde kapanmamakta, sadece bazı kanuni süreler durmakta ve istisnalar haricinde duruşmalar yapılamamaktadır. Adli tatilde görülen işler ve süreler hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz. Adli tatilde boşanma davası açılabilir, ancak burada önemli, birkaç noktaya değinilmelidir.

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılabilir mi?

 

Adli tatilde boşanma davası açılabilir, hatta sadece boşanma davası değil tüm davalar açılabilir. Ancak adli tatilde kanunda yazılan istisnalar dışında duruşmalar yapılmamaktadır. Adli tatilde boşanma davası açılamayacağı düşüncesi yanlıştır.

Boşanma davalarında tensip tutanağı yazılır ve taraflara tebliğe çıkarılır ve duruşma öncesi dilekçeler aşaması gerçekleşir. Boşanma davası açmak için adli tatilin bitmesini beklemek davanın uzamasına sebep olur. Boşanma davasının açılması ile birlikte mahkemeler adli tatilde olsa da tebligat vs işlemler yapılmaya devam edecektir. Dolayısıyla duruşmaların olmasa da önceki dava prosedürleri işlemeye devam eder. Bu sebeple boşanma davası açmak isteyen kişinin adli tatilin bitmesini beklemesi zaman kaybıdır.

Adli Tatilde Anlaşma Boşanma Davası Görülür mü?

 

Adli tatilde hangi davaların görüleceği kanunda açıkça belirtilmiştir. Görülecek davalar arasında anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma kural olarak bulunmamaktadır. Ancak adli tatilde açılan anlaşmalı boşanma davaları için ivedi bir durumun söz konusu olması halinde nöbetçi mahkeme aracılığıyla adli tatilde anlaşmalı boşanma duruşması görülebilir. Davacı ya da davalının ivedi olan özel durumu nöbetçi mahkeme hakimine iletilir. Anlaşmalı boşanma duruşmasının görülebilmesi için nöbetçi mahkeme hakiminin onay vermesi gerekmektedir. Yani hakimin anlaşmalı boşanma duruşmasının adli tatilde görülebilmesi konusunda ikna edilmesi gerekir. Bu sebeple özellikle adli tatilde anlaşmalı boşanma konusunda uzman boşanma avukatından hukuki yardım almalısınız.

Adli Tatilde Boşanma Davası Kesinleşir mi?

 

Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren 1 hafta uzatılmış sayılır. Dolayısıyla adli tatilde süreler duracağından dolayı kesinleşme gerçekleşmez. Ancak tarafların mahkemeye istinaftan feragat dilekçesi vermesi halinde adli tatilde de olsa boşanma davası kesinleşir.

Hukuk büromuz Gaziantep ve yakın illerde Aile Hukuku hakkında faaliyet yürütmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Boşanma Davalarında Kusur Sayılan Haller Nelerdir?

Vasi Atanması ve Vesayet Şartları

Ziynet Eşyalarının İadesi Davası

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et