Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç değer kaybı tazminatı, trafik kazası sonucu hasara uğradığı için tamir gören aracın, ikinci el piyasasında meydana gelen kaybın tahsili amacıyla alınan tazminattır. Trafik kazası sonucu hasara uğrayan araçlar her ne kadar tamir ve onarım görse de, araç satılmak istendiğinde eskiye göre daha düşük fiyatla satılacaktır. Hasara uğrayan araca ilişkin bilgiler TRAMER kayıtlarına işlendiği için çoğu ikinci el araba alıcısı bu konuyu dikkate almakta olup, ikinci el araba alırken aracın mümkün olduğunca az onarım görmesine önem vermektedir.

Araç sahipleri araçta meydana gelen tamir onarım masraflarını çoğu kez talep etse de bazen araç değer kayıplarının tahsil edilebileceği gözden kaçmaktadır. Oysa araç değer kayıpları da karşı taraf sürücüsünden, araç sahibinden ve en önemlisi sigorta şirketinden talep edilebilmektedir.

Araç Kaza Yaptığında Ne Yapılmalıdır?

 • Öncelikle mutlaka kaza tespit tutanağı hazırlanarak, kazaya karışan sürücüler tarafından imzalanmalıdır. Eğer karşı taraf sürücüsü ile kazanın gerçekleşme sebebi üzerinde anlaşmazlık yaşanıyorsa ya da karşı taraf imza atmak istemiyorsa trafik polisi çağrılmalı ve kaza tespit tutanağı tutulmalıdır.
 • Aracın tamiri sonucu ödenen bedelin faturası ve faturada hangi işlemlerin yapıldığı yazılmalıdır. Bağımsız eksperlerce değer kaybı raporu alınmalı ve eksper tarafından verilen fatura da başvuruya eklenmelidir.
 • Sigorta şirketine; kaza tespit tutanağı, fatura, eksper raporu, varsa kaza fotoğrafları ve ruhsat fotokopisi ile başvuru yapılmalıdır.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

 • Araçta oluşan değer kaybını talep edebilmek için %100 kusurlu olmamak gerekmektedir. Tam kusurlu olan araç sürücüsü diğer taraftan araç değer kaybı tazminatını talep edemez.
 • Kazadan itibaren 2 yıl içerisinde başvuru yapılmalıdır.
 • Tamir edilen onarım gören parçalar kazadan önce orijinal olmalıdır.
 • Mart 2020 tarihine kadar 165.000 kilometre sınırı var iken, bu sınır kaldırılmıştır. Artık kilometreye bakılmaksızın başvuru yapılabilir. Bu konuda Araç Değer Kaybı Kilometre Sınırı 2021 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aracı değer kaybına uğrayan araç sahibinin iki seçeneği bulunmaktadır. Araç sahibi karşı taraf sigorta şirketi ve araç sahibine dava açabileceği gibi Sigorta Tahkim Komisyonu’na da başvuru yapabilir. Komisyon kararları davaya nazaran daha kısa sürede verildiği için tercih edilmektedir.

Hem dava hem komisyona başvuru öncesinde karşı tarafın sigorta şirketine başvuru yapılması zorunludur. Sigorta şirketi 15 gün içerisinde olumsuz cevap verir ya da hiç cevap vermezse araç değer kaybı başvurusunda bulunulabilir.

Sigorta şirketi ödeme yapmış ancak ödeme eksikse yine araç değer kaybı başvurusunda bulunulabilir.

Sigortacılık Kanunu uyarınca; 5.000 TL altında kalan uyuşmazlıklar hakkında verilen kararlar kesindir. 5.000 ile 40.000 TL arasındaki uyuşmazlıklar hakkında komisyona itirazda bulunulabilir, itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. 40.000 TL üstü uyuşmazlıklar hakkında ise itiraz üzerine verilen kararlar için temyiz yoluna gidilebilir.

Araç Değer Kaybı Arabuluculuk Zorunlu mu?

Ticari davalarda arabulucuya başvuru zorunlu hale getirilmiştir. Başvurunun ticari başvuru olacağı araç değer kaybı tazminatında arabulucuya başvuru da zorunludur.

Kaza sebebiyle oluşan dolaylı zararlar sigorta poliçesinin teminatı dışı kaldığı için karşılanmamaktadır. Ticari kazanç kaybı, ikame araç bedeli, kira mahrumiyeti gibi zararlar ancak karşı taraf araç sürücüsü ve sahibinden talep edilebilir.

Büromuz Araç değer kaybından kaynaklı davalar Gaziantep ve yakın illerde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Kiralık Araç ile Kaza Yaptım, Araç Değer Kaybı Öder miyim?

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Dava Açılır?

Ticari Kazanç Kaybı Nedir? Nasıl Tahsil Edilir?

Güvence Hesabı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

2 Yorumlar

 1. metin kartal
  4 Eylül 2021 da 22:58

  geçen yıl gaziantep şehitkamil de kaza yapmıştım kusur yüzde yüz bana verildi karşı taraf benim trafik sigortamdan araçlarını yaptırdılar şimdide değer kaybı davası açmışlarne yapmalıyım? davaya cevap vermelimiyim?

  1. Dilber Çiftçi
   4 Eylül 2021 da 23:01

   Merhaba Metin bey, değer kaybı tazminatı aracın onarım masrafının haricinde bir tazminat olduğu için ayrı ayrı talep edilebilir. Davaya cevap dilekçesi sunmanızı ve bu aşamada mutlaka avukat yardımı almanızı tavsiye ediyoruz. İyi günler

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
  yazıyor...

  Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

   

  Soru Gönder İptal Et