Boşanma Davasını İlk Kim Açmalıdır?

Boşanma Davasını İlk Kim Açmalıdır?

Boşanma davasını ilk kim açar? Erkek boşanma davası açarsa ne olur? Kadın boşanma davası açarsa ne olur? Boşanma davasını ilk açan kazanır mı? Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur? Bu ve bunun gibi sorular boşanma davasını açmak isteyen tarafın aklına gelen soruların başında gelir. Halk arasında boşanma davasını ilk açan tarafın daha avantajlı olacağı algısı yerleşmiştir. Ya da tam tersi boşanma davasını ilk açan tarafın haksız çıkacağı düşüncesi de oldukça yaygındır, hatta bu sebeple taraflar boşanma davası açmasını diğer taraftan beklemekte bu esnada hak kayıpları dahi yaşayabilmektedir.  Ancak esasında boşanma davasını ilk kimin açtığının hiçbir önemi bulunmamaktadır. Burada tek önemli olan boşanma davasını açan tarafın tam kusurlu olmamasıdır. Çünkü eşlerden biri, hem evlilikte tam kusurlu olup hem de boşanma davası açarsa hakim davanın reddine karar verecektir. Bu sebeple boşanma davası açarken mutlaka boşanma davasında uzman bir boşanma avukatı ile çalışılmasını öneriyoruz.

Boşanma Davasını İlk Kim Açmalıdır?

Her ne kadar halk arasında boşanma davasını açan davacının daha avantajlı olduğu düşünülse de pratikte bunun bir önemi bulunmamaktadır. Boşanma davalarında önemli olan davayı kimin açtığı değil, tarafların hangisinin kusurlu olduğu ya da kusurunun derecesidir. Boşanma kararının yanında nafaka, velayet ve tazminat gibi hususlarda da kusur büyük önem taşır. Eşlerden birinin, karşı tarafın kusurunu iddia etmesi yetmemekte, iddia edilen kusurlu davranışın ispat edilmesi önem taşımaktadır.

 Anlaşmalı Boşanma Davasını İlk Kim Açmalıdır?

Anlaşmalı boşanma davası taraflardan birinin başvurusu ile açılabileceği gibi her iki tarafın başvurusu ile de açılabilir. Taraflardan birisi anlaşmalı boşanma dilekçesini mahkemeye vermişse, en geç duruşma gününe kadar anlaşmalı boşanma protokolünü mahkemeye sunmalıdır. Mahkemeye sunulan anlaşmalı boşanma protokolünde her iki eşin de her konuda anlaştıklarına dair imzası bulunur. Anlaşmalı boşanma davasını kimin açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Önemli olan her iki tarafın her konuda uzlaşıya varmasıdır.

Büromuz Gaziantep ve yakın illerde Gaziantep boşanma avukatı olarak Boşanma Davaları konusunda avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma Davasından Feragat

Boşanma Davalarında Af Ve Affetmiş Sayılma

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et