DASK Hasarsız Evlere Ödeme Yapar mı?

DASK Hasarsız Evlere Ödeme Yapar mı?

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 6-7 Şubat depremi, başta Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep olmak üzere, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Malatya’yı da etkilemiştir. Bu depremde birçok bina hasar görmüş, ağır hasarlı, orta hasarlı, az hasarlı ve hasarsız olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasar tespitleri yapılmıştır. Bilindiği üzere Doğal Afet Sigortaları Kurumu, deprem sebebiyle yaşanan maddi kayıplar için hasar ödemesi yapmaktadır. DASK’tan bu ödemeyi alabilmek için ilk şart evin DASK ile teminat altına alınmış olmasıdır. Bu konu ile ilgili “DASK Hasar Ödemeleri İçin Arabuluculuk Zorunlu mu” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

DASK Hasarsız Evlere Ödeme Yapar mı?

DASK, evi deprem döneminde DASK poliçesi ile teminat altına alınan konut ve işyerleri için ödemeler yapmaktadır. DASK ödeme yaparken, konutun Bakanlık tarafından az hasarlı mı yoksa hasarsız mı olduğu ile ilgilenmez. Depremden etkilenen çoğu şehirde hasarsız olarak tespiti yapılan birçok apartmanın, ya ortak alanları zarar görmüş ya da daireler zarara uğramıştır. Bu gibi durumlarda sigortalı ev hasarsız olarak tespit edilse dahi, Dask ödemesi alabilir.

Hasarsız Evlerde Dask Ödemesi Nasıl Alınır?

Öncelikle, DASK’a ihbar zorunlu olsa da, kurumun dosya yoğunluğunun fazla olması sebebiyle aylar süren hatta bu süreçte dahi olumlu sonuçlanmayan başvurular bulunmaktadır. DASK öncelikli olarak Arabuluculuk aşamasında bulunan dosyalar için ödemeler çıkarmaktadır. Arabuluculuk aşamasında DASK eksper görevlendirecek ve buna göre bir süreç ilerleyecektir.

Birçok kişiye “…konutunuz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hasar Tespitlerinde hasarsız olarak tespit edilmiştir, Konutunuzda hasar olmaması sebebiyle ihbarınız değerlendirmeye alınmamıştır” mesajı DASK tarafından sigortalılara iletilmişse de bu mesaj dikkate alınmamalı, hasar tazmin süreci başlatılmalıdır. Bu konuda hukuki destek almak için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Büromuz Gaziantep ve yakın illerde Gaziantep avukat ve arabuluculuk hizmeti vermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et