Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır 2024

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır 2024

Kıdem tazminatı, işçinin işyerinde çalışmasına ve karşılık işverenin kendisine ödemesi gereken tazminattır. İşveren belirli şartların gerçekleşmesi halinde işçinin kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Kıdem tazminatının şartları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Asgari ücrete yapılan zam ile birlikte 2024 yılında kıdem tazminatlarında da artış yaşanmıştır. Birçok kişi “kıdem tazminatı nasıl hesaplanır 2024, kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır” gibi aramalarla bu sorunun cevabını merak etmektedir. Bu yazımızda 2024 yılı kıdem tazminatına değinilecektir.

Ocak 2024 Kıdem Tazminatı Ne Kadar Oldu?

Hükümet her yıl Ocak ve Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete yılda 2 defa zam yapmaktadır. En son yapılan zam ile birlikte 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret net 17.002 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte birçok hak ve alacak da buna bağlı olarak zamlanacaktır. Örneğin, işsizlik ödeneği, askerlik ve doğum borçlanması, stajyer ücretleri, engelli maaşı gibi haklar da buna bağlı olarak artış gerçekleşmiştir. Yeni zam ile birlikte 1 Ocak 2024 ile-1 Temmuz 2024 arası asgari ücret net 17.002 TL iken, Asgari ücret brüt 20.002 TL’dir.

Kıdem Tazminatı Tavanı 2024 Ne Kadar?

Kıdem tazminatı, kabaca işçinin işyerinde çalıştığı yıl ile brüt maaşı çarpılarak elde edilir. Bazı çalışanlar özellikle beyaz yakalı çalışanlar, yaptıkları işin gereği yüksek maaş alsalar dahi, kıdem tazminatı hesaplanırken, kıdem tazminatı tavanına takılmaktadır. İşçinin brüt maaşı kıdem tazminatı tavanından daha yüksek ise, işçi kıdem tazminatı tavan ücreti üzerinden hesaplama yapılarak tazminatını alır. Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş katsayısındaki artış dikkate alınarak belirlenir. 2023 Temmuz ayından itibaren kıdem tazminatı tavanı 23.489,83 TL iken, bu miktar da 2024 Ocak ayından itibaren memur maaş zammı ile birlikte artış gösterecektir.

2 Ocak 2024 Tarihinden Sonra İşten Çıkan İşçinin Ücreti Hangi Asgari Ücrete Göre Belirlenir?

Kıdem tazminatı hesaplaması, son brüt ücret üzerinden yapılır. Yani işçi, 1 Ocak tarihinden sonra bir gün dahi çalışmış olsa, kıdem tazminatı yeni asgari ücrete göre, yani Ocak 2024 tarifesine göre hesaplanacaktır. Buna göre brüt ücret 20.002 ‘ye göre işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Büromuz Gaziantep ve çevre illerde, Gaziantep iş hukuku avukatı, Gaziantep işçi avukatı olarak avukatlık ve arabuluculuk hizmeti vermektedir.

Kıdem tazminatı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Kıdem Tazminatında Gelir Vergisi İadesi

Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarda Verilir?

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et