Nafaka Borcu Nasıl Ödenir?

Nafaka Borcu Nasıl Ödenir?

Boşanma davasının açılması ile birlikte, taraflardan birinin talep etmesi halinde nafakaya da hükmedilebilir. Nafaka iştirak nafakası, yardım nafakası, yoksulluk nafakası ve tedbir nafakası olarak ayrılır. Nafaka borçlusunun ödeme yaparken dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Boşanma davası açılmadan önce, boşanma davası sırasında ya da boşanma davası sona erdikten sonra nafaka talebinde bulunulabilir. Tedbir nafakası, boşanma davası devam ederken çocuk ya da taraflardan biri için dava süresince verilen nafakadır. Yoksulluk nafakası, daha az kusurlu eşin diğer eşten kendi adına istediği nafaka iken, iştirak nafakası çocuk için istenen nafakadır. Yardım nafakası ise, boşanma davası dışında Aile Hukukundan kaynaklanan yükümlülükler sebebiyle anne, baba, kardeş ve çocuktan istenen nafakadır. Nafaka çeşitleri hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Nafaka Borcu Nasıl Ödenir?

 

Nafaka borçlusu daha sonradan, nafaka alacaklısı ile arasında sorun yaşamamak için, nafaka borcunu zamanında ödemelidir. Aksi takdirde tazyik hapsi söz konusu olabilir. Aylık nafakayı gönderecek olan nafaka borçlusu ödemeyi icra takibi varsa icraya, yoksa karşı tarafın banka hesabına açıklamalı olarak yollamalıdır.

Nafaka borcu ödenirken açıklama kısmına hangi aya ilişkin olduğu yazılmalıdır. Örneğin; “Nisan ayı nafakası” gibi hangi aya ilişkin olduğu belirtilmelidir. Açıklama olmadan gönderilen nafaka konusunda ise nafakanın birikmiş nafaka mı yoksa aylık düzenli ödenen nafaka mı olduğuna bakılmalıdır.

Nafaka Elden Ödenir mi?

 

Nafakanın elden ödenmesi son derece sıkıntılara yol açan bir durumdur. Nafakanın elden ödenmesini önermemekle birlikte, şartlar gerektirdiği için elden ödenecekse de, nafaka alacaklısından ödeme yapıldığına dair el yazısı ile belge alınmalıdır.

Nafaka Borcu Nereye Yatırılır?

 

Nafaka hakkında açıkta icra takibi var ise, nafaka icra dairesine ait hesaba yatırılır. İcra dairesi ise ödemeyi alacaklının hesabına iletecektir. Eğer; nafaka hakkında icra takibi henüz açılmamışsa, nafaka alacaklısının banka hesabına yatırılmalıdır. Ancak burada mutlaka açıklama kısmına hangi aya ait nafakanın ödendiği yazmalıdır.

Büromuz; Aile Hukuku’ndan kaynaklanan davalar hakkında Gaziantep ve yakın illerde avukatlık faaliyeti yürütmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Yurtdışındaki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması (Tanıma Tenfiz)

Ziynet Eşyalarının İadesi Davası

Facebook Kayıtları Boşanma Davasında Delil Olabilir mi?

Hakkımızda

Av. Dilber Çiftçi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamış, daha sonra Gaziantep Barosu tarafından Avukatlık ruhsatına hak kazanmıştır. Gaziantep Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AVUKATA SOR

)
    yazıyor...

    Bize soru ve mesaj göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.

     

    Soru Gönder İptal Et